sobota, 21 kwietnia 2012

Dzień Św.Jerzego 21 kwietnia 2012 r.


„...I tak Jerzy z wysokiej wieży pokonał smoka...”
Tak drodzy Państwo! O to i Dzień św. Jerzego – patrona harcerzy, rolników, wszelkich włóczykijów oraz innych istot tego pokroju! Jako skauci postanowiliśmy obchodzić święto naszego człowieka. Przystojnego faceta lubującego się w pokonywaniu trudności.Miejscem naszego zjazdu stał się Fort nr IV w Poznaniu (za udostępnienie go nam bardzo dziękujemy), rzeczywiście straszny i przypominający pieczarę smoka.
   Natychmiastowy apel, podział na drużyny i... rozdanie surowych jajek. Każdy z drużyny dostawał jajko, z którym później wszędzie przez cały turniej, najeżony zadaniami sprawnościowymi, chodził. Nie powiem, jeden z ciekawszych pomysłów organizatorów. Rozeszliśmy się do różnych punktów i zadań...
   Wiele zadań, w tym kilka tortur nam zaserwowano: węzły, pajęczyny, paintball, zgaduj zgadula, narty, rozmowy na migi, proca... Oczywiście pokonywaliśmy wszelkie trudności z palcem w …[nie przy dzieciach Pumba!]. Jednak na koniec czekała na nas niespodzianka... obrzydliwie straszna, lecz jak pociągająca! Drużyna, która wygrała turniej, wytypowała spośród siebie rycerza (prototyp Jerzego, bo w aluminium) oraz owieczkę (z braku materiałów wybuchowych oraz siarki na składzie wysmarowaliśmy ją słodką i szkodzącą zębom bitą śmietaną). Zeszliśmy do pieczary... Po długiej tułaczce, w ciemności absolutnej, po korytarzach, schodach, słysząc z oddali pomruki i jęki, wreszcie odnaleźliśmy poczwarę. Nasze dwie małe przynęty zbliżyły się do niej z zamiarem negocjacji, jednak w naszych skautach obudził się zew wsparcia! Nadeszli,  może bez wielkiej wprawy, ale na pewno pełni animuszu, z pomocą. Zawsze gotowi. Wiedzieli, że najlepszą bronią jest atak. Smok oberwał bitą śmietaną, aluminium, a nawet ręką królewny – smok na pewno będzie miał kłopot ze spraniem błękitnej krwi. W końcu wszyscy się uspokoili, poczwara przemówiła, oddała grzecznie skarb i wskazała niedoszłym giermkom ich błędy w taktyce. Nadszedł czas na skecz (współczesna wersja Jerzego pokonującego smoka o imieniu Na U Og), później na gawędę, krąg oraz, niestety, koniec. Dzięki składajmy kadrze za organizację i Bogu za taką pogodę!

Zdjęcia Dh Iber
Dh Bazyl vel Irmina


P.S.
Od Dh Magdy. Niektórzy dopiero tu zobaczą co się dzieło, gdyż rozświetlony fleszem Smok pokazał się w całej swojej "Potworności". W lochu bardziej CIEMNOŚĆ widzieliśmy :)
.
.
O Smoku Na U Og-u

środa, 18 kwietnia 2012

Zaproszenie na piknik historyczny

Druhny i Druhowie,
Otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w pikniku historycznym "Pożegnanie z historią".
W ramach pikniku ok. godz. 15.30 wystapi nasz szczepowy zespół muzyki dawnej "Cithara Sanctorum"
Zapraszamy!
Informacja organizatorów:
„POŻEGNANIE Z HISTORIĄ”
20 kwietnia 2012r., godz. 15:00-17:00
Plac Mickiewicza

Zapraszamy na:
1. CO: akcja społeczna „POŻEGNANIE Z HISTORIĄ – czyli – Bismarck by tego lepiej nie wymyślił” (piknik historyczny).
2. GD...ZIE: Plac Mickiewicza w Poznaniu.
3. KIEDY: w piątek 20 kwietnia, od godziny 15:00 do 17:00.
4. KTO ZAINICJOWAŁ: absolwenci historii z lat 80-tych.
5. KTO ORGANIZUJE: Fundacja św. Benedykta.
6. KTO WSPIERA: Stowarzyszenie NZS ’80, NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania, Klub Inteligencji Katolickiej, nauczyciele historii z poznańskich szkół i uczelni.
7. DLACZEGO TO ROBIMY: Tą społeczną akcją chcemy dołączyć do wielu inicjatyw w Polsce broniących prawa do nauczania historii w drugiej i trzeciej klasie liceum. Jako historycy, którzy rozpoczęli studia w pamiętnym 1980 r. – nie możemy pogodzić się z tą błędną i głęboko szkodliwą decyzją. Zamierzamy przedstawić krótko obecną sytuację w szkołach po trzech latach od wprowadzenia zmian w programie nauczania ogólnego. Zamierzamy także namawiać do licznego podpisywania petycji protestującej przeciw fatalnym zmianom w podstawie programowej nauczania w zakresie historii i innych przedmiotów.
8. W JAKI SPOSÓB: Chcemy, aby forma tej społecznej akcji wykraczała poza zwyczajową formułę konferencji prasowej, czy słusznego przemówienia. Dlatego do udziału w „POŻEGNANIU Z HISTORIĄ…” zaprosiliśmy ludzi, którzy na co dzień z nią żyją. Nie tylko nauczycieli szkolnych i akademickich, ale także członków grup rekonstrukcyjnych, bractw rycerskich, zespołów śpiewających o historii i tańczących historyczne tańce.
9. DLACZEGO W TYM MIEJSCU: Zbieramy się na Placu Mickiewicza, na którym 100 lat temu stał pomnik Bismarcka. Żelazny Kanclerz był symbolem pruskiej walki z polskością. Sądzimy, że byłby bardzo zadowolony z decyzji o likwidacji nauczania polskiej historii w dwóch ostatnich klasach liceów.
10. CO TY MOŻESZ ZROBIĆ: Przyłączyć się do nas, propagować akcję historyczną, zachęcić i przyprowadzić nowych uczestników. Do naszej akcji (od Wielkanocy) dołączyły już różne grupy