CZARNY PAGON

Jako Ranger powinniśmy dbać zarówno o własny jak i cudzy rozwój duchowy. Powinniśmy czytać biblię, modlić się regularnie, pogłębiać naszą relację z Bogiem ale również głosić dobrą nowinę innym. Jedną z wielu możliwości może być głoszenie ludziom ze szkoły/pracy. Ci ludzie obserwują nas codziennie i wyciągają pewne wnioski z naszego zachowania. Ranger powinien postępować zgodnie z własną wiarą więc jeżeli ludzie zobaczą w nas postawę inną niż u reszty społeczeństwa może zdarzyć się tak że sami zaczną pytać dlaczego zachowujemy się tak a nie inaczej a wtedy prosta droga do zwiastowania. Inną ważną rzeczą jest to żeby mieć czyste serce przed Bogiem, znać jego zasady i je przestrzegać. Powinniśmy by światełkiem wskazującym ludziom na Boga. A jak mamy pokazywać innym na Boga sami go do końca nie znając? Dlatego zadbajmy o to żeby nasza relacja z Bogiem była odpowiednia i dopiero wtedy zabierajmy się za głoszenie innym ludziom. Dla nas jako skautów powinna być to przyjemność ponieważ w ten sposób możemy pomóc wielu ludziom, wnieść nadzieje i radość do ich życia. Czasami to co mówimy może tak głęboko wpaść w ludzkie serca i dotykać ich do tego stopnia że sami zdecydują się w końcu zostać naszym bratem/siostrą w Chrystusie. Dlatego jako Rangerzy nie zatrzymujmy ewangelii tylko dla siebie ale roznośmy ją gdziekolwiek pójdziemy. Niech „Royal Rangers” kojarzy się ludziom z Bożymi skautami.  

Estera
------------------------------------------------------------------

Uczciwy – jak powinien zachowywać się skaut w stosunku do osiągnięć informacji i techniki. 

W ostatnich kilku latach można zaobserwować liczne osiągnięcia informatyczne, które są dostępne dla wszystkich. Niemal każdy ma połączenie z Internetem, telefon komórkowy, komputer. Jeżeli ktoś tego nie ma, często według mniemania innych jest gorszy.  
Jednak jak odnosi się to do harcerzy? 
Jest to dobre pytanie, ponieważ Internet w znacznym stopniu wpływa na nasze codzienne życie, więc także na nasz umysł oraz ciało. Dla harcerzy jest to bardzo ważne. 
Skupię się na jednym z punktów naszego Prawa – Ranger jest uczciwy, nie kłamie, nie oszukuje, nie kradnie. 
Nie kłamie.
W dobie Internetu bardzo łatwo jest bezboleśnie kłamać online. Można kłamać o sobie, o innych. O sobie, żeby zyskać uznanie innych ludzi, o innych, żeby ich poniżyć. Jest to złe i nierozsądne. Tracimy w ten sposób zaufanie zarówno do siebie samych, jak i do innych, ponieważ kłamiąc o sobie, zaczynamy zdawać sobie sprawę, jak łatwo inni też mogą kłamać. Kłamanie o innych to wzbudzanie fałszywych plotek. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie to może być niebezpieczne i jak może wymknąć się spod kontroli. Osoba poszkodowana przez nasze kłamstwa będzie poniżona, będzie cierpiała, może stracić szacunek innych.
Nie oszukuje. 
W Internecie oszukiwać można różnie. Często spotyka się ściąganie do szkoły– w sieci istnieją różne serwisy oferujące wymianę rozwiązanych zadań domowych, sprawdzianów, szybko udzielające odpowiedzi na pytania. Często oszukują też sprzedawcy w sklepach internetowych – takich jak Allegro czy E-bay. Nie powinniśmy oszukiwać, ponieważ jest to złe – skaut powinien być uczciwy. 
Nie kradnie. 
To jest jeden z największych problemów sieci. Kradnie się muzykę, filmy, zdjęcia, książki oraz wiele innych form artystycznych dostępnych w Internecie. Nie ma to niemal żadnych konsekwencji w realu, trudno wytropić tego typu przestępstwa, ponadto są one tak masowe, że jedno mniej czy więcej nie robi dużej różnicy. A jednak, gdyby wszyscy przestali ściągać pliki z neta, byłoby dużo więcej uczciwości i w prawdziwym życiu. Niektórzy przestają widzieć różnicę, czy kradną w sieci, czy ze sklepu. I w ten sposób przestępstwa zaczynają się szerzyć. 

Do tego, co wcześniej napisałam, dochodzi też to, że częste korzystanie z Internetu, telefonu komórkowego i komputera może prowadzić do uzależnień które są tak samo niebezpieczne, co papierosy, narkotyki czy alkohol. 
Jako harcerze powinniśmy unikać nałogów i tego, co może doprowadzić do nich. Jednak Internet to nie jest samo zło – można znaleźć tam dużo użytecznych informacji, przydatnych w szkole, życiu i harcerstwie. 
Co zatem pozostaje? Rozsądek, to jest odpowiedź, zdrowy rozsądek. Należy z niego korzystać, żeby zdrowo przeżyć swoje życie, we wszystkich aspektach – społecznym, fizycznym, psychicznym i duchowym.

Hania
------------------------------------------------------------------

Skaut powinien być uczciwy. Ciągle wszyscy nam to powtarzają, i bardzo się staramy tego trzymać. Ale co ma oznaczać bycie uczciwym w internecie, i jaki to ma na nas i nasze zachowanie wpływ? Moim zdaniem bycie uczciwym w kontekście internetu znaczy po prostu jedno: być sobą. W internecie sami kreujemy swój wizerunek. Kiedy rozmawiamy z kimś na czacie czy piszemy maila, łatwo jest udawać kogoś innego. Osoba, z którą rozmawiamy nas nie widzi... można napisać "ha ha ha ;D", a tak naprawdę w tym samym momencie zużywamy już kolejną paczkę chusteczek i myślimy sobie "dlaczego mam tylu znajomych na fejsie, a jednak jestem całkiem sam...?", albo się z kogoś nabijamy... Każdy z nas pewnie zna kogoś, kto na facebooku czy innym portalu społecznościowym jest kimś zupełnie innym niż w realu. Inaczej się wyraża, lubi zupełnie inne rzeczy, w szkole może jest osobą cichą i nie zwraca na siebie uwagi, a na facebooku wszystko jest przez niego skomentowane. Inaczej się z taką osobą rozmawia na fejsie niż na korytarzu szkolnym. Kim ta osoba jest naprawdę? Łatwo się w tym pogubić. 
Ale pamiętajcie, że nie można z góry zakładać, że "gorsza wersja" tej osoby, to ta prawdziwa wersja... często tak nie jest. Nie zakładajcie masek w internecie! Oszukiwanie siebie i innych nie ma sensu, i może się bardzo źle skończyć. To, że czasem tak jest łatwiej, nie jest żadnym argumentem. Skaut nigdy nie idzie na łatwiznę.


dh Zazu

------------------------------------------------------------------

Jan 8,12
,,A Jezus znowu przemówił do nich tymi słowami: Ja jestem światłością świata, kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota."
To znaczy że, Jezus jest światłością świata, kto go sucha nie będzie błądził złymi drogami, ale będzie miał ducha świętego czyli światło życia. Każdy skaut powinien być posłuszny słowom Chrystusa i narodzić się na nowo z Ducha.


Jagoda

------------------------------------------------------------------


"WY JESTEŚCIE ŚWIATŁOŚCIĄ ŚWIATA"                          Mt 5,14

Jezus wypowiedział te słowa do uczniów na początku swojej działalności. Jednak nie odnoszą się one tylko do nich, ale także do nas, do wszystkich ludzi, którzy zaufali Bogu. W tym wersecie chodzi o to, że my, chrześcijanie, żyjemy wśród ciemności tego świata i jego grzechów. Powinniśmy iść za światłem Bożym i nawracać innych ludzi. Jezus dał nam światło i musimy zrobić z niego pożytek na ziemi. Nie możemy trzymać naszego światła ukrytego – musimy nieść je innym ludziom. Niewierzący muszą widzieć w nas światło; dzięki niemu zwrócą na nas uwagę, z większą chęcią posłuchają i szybciej nawrócą. Jesteśmy pomocnikami Boga, Jego światłem na tym świecie. A światło, które musimy nieść, to Dobra Nowina. Przede wszystkim dotyczy to nas, skautów. Niesiemy pomoc i światło innym. Jest to jedno z najważniejszych zadań każdego skauta.
Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre czyny i chwalili waszego Ojca, który jest w niebie.”
                                                                                                                                                    Mt 5,16
Karolina Sowa

------------------------------------------------------------------

ŚWIATŁO ŚWIECI W CIEMNOŚCI

Światło w nas pojawia się wtedy gdy oddamy życie BOGU. Pojawia się gdyż BÓG zamieszkuje w naszych sercach. A ciemnością są inni ludzie, którzy nie oddali życia Bogu ale też nasze nieposłuszne uczynki, grzechy. BYCIE ŚWIATŁEM DLA OSÓB, KTÓRE MNIE OTACZAJĄ. Bycie światłem dla osób, które mnie otaczają, znaczy, że gdy inni są nie posłuszni ja powinienem dawać przykład. Na przykład kiedy inni przeklinają, ja tego nie robię, kiedy kłamią ja staram się być uczciwy, kiedy niszczą cudze rzeczy ja nie robię tego razem z nimi. Jest o wiele więcej przykładów ale nie będę ich wymieniać. Jak jeszcze być światłością? Można pomagać innym, na przykład, kiedy komuś jest przykro, bo jest źle traktowany mogą być z tą osobą i ją pocieszać. Mogę być posłuszny, oddany rodzinie i Bogu, mogę być przyjacielski. To są moje przemyślenia. ŚWIATŁO ŚWIECI W CIEMNOŚCI
Ewangelia Jana 1:5
Jakub Bloch
------------------------------------------------------------------

Światło świeci w ciemności
Ew. Jana 1:5
Zacznijmy od tego czemu my jesteśmy tym światełkiem, a nie inni w naszym otoczeniu?
Dla mnie taką ciemnością są inni, nienawróceni ludzie. Często ta „ciemność” mnie przytłacza. „Światełko” przygasa, ale jednak cały czas jest. Tą „jasnością” jest nasze serce oddane Jezusowi. On sprawia, że świecimy. Wyróżniamy się tym, że oddaliśmy życie Bogu i Jezus zamieszkał u nas w sercu oraz zapisał nas w Księdze Żywota, z której nigdy nie zostaniemy wymazani. Świecimy wśród innych. Świecimy w ciemności. Wyróżniamy się. Wg. mnie oto właśnie chodzi.
Jednak ten werset ma więcej znaczeń. Nie jest napisane: „Jesteście niebieskim kwiatkiem pośród kwiatków żółtych”.
Są napisane takie dwa słowa nawzajem siebie wykluczające: Światłość i Ciemność. Gdy jest jasno, nie może być ciemno. Za to kiedy następuje ciemność, nie ma w niej miejsca na światło. To jest zasadnicza różnica między nami, a osobami, które nie oddały życia Bogu. Bądźmy dla nich światełkiem w tej ciemności. Myślę, że wielu z nich by chciało rozbłysnąć, a nie wiedzą jak to zrobić. Bądźmy światełkiem.
Lecz co to znaczy dla mnie, bycie światłem dla ludzi, którzy nas otaczają?
Nie wiem z czym Wam się kojarzy światło, ale mnie z: ciepełkiem, nadzieją... Za to ciemność z osobliwym chłodem, beznadzieją, samotnością. Powinniśmy być dla innych takim ciepełkiem, nadzieją, a na pewno nie powinniśmy patrzeć na nich obojętnie, przechwalać się, siać beznadzieję.
W praktyce
Jako skaut, nawet gdy mi się coś nie podoba np. polecenie, nie powinnam marudzić, które jęczą, stawiają się. Ja mam być tym które bez gadania wykona powierzone mu zadanie. Lub gdy towarzystwo zaczyna przeklinać, pić, palić, czy nawet po prostu obgadywać, to mam „świecić”. Pokazywać, że bez tego da się żyć.

                                                         Irmina Bloch

------------------------------------------------------------------